Montanakids.com | Official Montana Website
ACTIVITIES & GAMES
Farm Accounting

Farmers and ranchers have to do a lot of accounting.Without math, they would never know how well they have done in their business dealings.They have to be able to calculate their production and their profit or loss.These problems will test you accounting skills.
Farmland

1. Your dairy herd last year produced 771,876 pounds of milk.You have 65 cows. A gallon of milk weighs 8.6 pounds. How many gallons did you average per cow? _________________


2.
A. Your load of wheat weighed 22,310 pounds. There are 60 pounds to a bushel. How many bushels did you have that trip? _______________

B. You farm 640 acres of wheat. It averaged 45 bushels to an acre. How many pounds of wheat were raised? _______________


3.
A. As a potato producer, you grew 13 million pounds of potatoes. It costs you 3 cents/pound to produce them. You sold them for 4.5 cents/pound.How much money did you make?_______________

B. The year before, the potatoes cost you 3 cents to raise and sold for 2.5 cents per pound. How much did you lose? _______________


4.
A. You have 30 acres you are going to plant in sugar beets. If you average 23 bushels per acre and sell the sugar beets for $36 per bushel, how much income will you have?_______________

B. If you raise 30 bushels per acre and sell them for $20 per bushel, how much income will you have? _______________

C. If it costs $700 per acre to grow the sugar beets, how much profit will you have from problem A? _______________

D. How much money did you make/lose in year B? _______________


5.
A. You keep 400 cows. You’ve just sold 50 cows averaging 1080 pounds. You needed $495 per cow to meet your expenses. The market price today was 43 cents a pound. How did you do? _______________

B. How much is each cow worth? ________________

C. What was your profit/loss on the sale? _______________



Answers:

1. 1380.81 gallons

2.
A. 371.83 bushels
B. 1,728,000 pounds

3.
A. 195,000 dollars
B. 65,000 dollars

4.
A. 24,840 dollars
B. 18,000 dollars
C. 3,840 dollars
D. -3,000 dollars

5.
A. lost money
B. 464.4 dollars
C. 30.60 dollars per cow or 1,530 dollars all together

*Thank you to Agriculture in Montana Schools for providing this information.

<< Go Back A Page

Thanks for visiting the Montana Kids' Site! We hope you've found the information both educational and entertaining. If you have comments or suggestions on ways we can improve the site please send us email at montanakids@visitmt.com.

You can also help your family plan a trip to Montana. Have your folks request a statewide travel packet by sending their mailing address to travelinfo@visitmt.com.


All contents © 2011, Montana Office of Tourism. All rights reserved. Please visit us again at http://montanakids.com
 
Parents try visitmt.com mt.gov COOL MONTANA STORIES HISTORY & PREHISTORY PLANTS & ANIMALS THINGS TO SEE & DO ACTIVITIES & GAMES FACTS & FIGURES AGRICULTURE & BUSINESS KIDS HOME